3856A-282-502AL
3856A-282-502AL
Bourns
In Stock: 0
Minimum Order: 68
VIEW PRODUCT
Image is representational - see mfr. specs
3856A-282-502A
Bourns
Res Cermet POT 5K Ohm 10% 2W 1(Elec)/3.75(Mech)Turn 6.35mm (28.55 X 19.05 X 23.55mm) Solder Lug Panel Mount
+ see all
Datasheet Accessories
RoHS Non-Compliant
Discontinued & Replaced
Description +
Search Keywords: 3856A282502A
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
  • Part No:
    3856A-282-502A
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    No
  • HTS:
    1
  • Mounting:
    Panel Mount
  • Number of Turns:
    1(Elec),3.75(Mech) Turns
  • Termination Style:
    Solder
  • Power Rating:
    2 W
  • Resistance Value:
    5 KOhm
  • Tolerance:
    10 %
  • Temperature Coefficient:
    ±150 ppm/°C
  • Dimension:
    28.55 x 19.05 x 23.55 mm
  • Operating Temperature:
    -1 to 125 °C