3852C-166-103AL
Bourns
Res Cermet POT 10K Ohm 10% 2W 1(Elec)/1(Mech)Turn 3.18mm (19.05 X 19.05mm) Pin Panel Mount/Through Hole
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
TRAY Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: 3852C166103AL
  • Part No:
    3852C-166-103AL
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    MX
  • ECCN:
    EAR99
    45
  • Mounting:
    Panel Mount/Through Hole
  • Termination Style:
    Pin
  • Power Rating:
    2 W
  • Resistance Value:
    10 KOhm
  • Tolerance:
    10 %
  • Temperature Coefficient:
    ±150 ppm/°C
  • Dimension:
    19.05 x 19.05 mm
  • Operating Temperature:
    -1 to 125 °C