3852A-282-103AL
Bourns
Rotary Potentiometer - 10K Ohm - 2W - 1(Elec)/1(Mech)Turn 28.55 X 19.05 X 23.55mm - Solder - Panel Mount.
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
TRAY Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: 3852A282103AL
  • Part No:
    3852A-282-103AL
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    MX
  • ECCN:
    EAR99
    45
  • Power Rating:
    2 W
  • Resistance Value:
    10 KOhm
  • Tolerance:
    10 %
  • Temperature Coefficient:
    ±150 ppm/°C
  • Dimension:
    28.55 x 19.05 x 23.55 mm
  • Operating Temperature:
    -1 to 125 °C