3851A-162-102BL
Bourns
Res Conductive Plastic POT 1K Ohm 20% 1W 1(Elec)/1(Mech)Turn 6.35mm (19.05 X 19.05 X 23.55mm) Solder Lug Panel Mount
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
TRAY Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: 3851A162102BL
  • Part No:
    3851A-162-102BL
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    MX
  • ECCN:
    EAR99
    45
  • Power Rating:
    1 W
  • Resistance Value:
    1 KOhm
  • Tolerance:
    20 %
  • Temperature Coefficient:
    ±1000 ppm/°C
  • Dimension:
    19.05 x 19.05 x 23.55 mm
  • Operating Temperature:
    -1 to 125 °C