3701H-1-502L
Bourns
Res Hybritron POT 5K Ohm 10% 1W 10(Elec)/10(Mech)Turn 2.37mm (42.86 X 22.23mm) Turret Panel Mount
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
TRAY Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: 3701H1502L
  • Part No:
    3701H-1-502L
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    MX
  • ECCN:
    EAR99
    5
  • Mounting:
    Panel Mount11434
  • Termination Style:
    Turret11449
  • Power Rating:
    1 W
  • Resistance Value:
    5 KOhm
  • Tolerance:
    1011450%
  • Temperature Coefficient:
    ±100ppm/ °C
  • Dimension:
    42.86 x 22.2311440mm
  • Operating Temperature:
    1 to 125 °C