3701H-1-103L
3701H-1-103L
Bourns
In Stock: 0
Minimum Order: 13
VIEW PRODUCT
Image is representational - see mfr. specs
3701H-1-103
Bourns
Res Hybritron POT 10K Ohm 10% 1W 10(Elec)/10(Mech)Turn 2.37mm (42.86 X 22.23mm) Turret Panel Mount
+ see all
Datasheet Accessories
RoHS Non-Compliant
Discontinued & Replaced
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: 3701H1103
  • Part No:
    3701H-1-103
  • RoHS:
    No
  • HTS:
    1
  • Mounting:
    Panel Mount
  • Termination Style:
    Solder
  • Power Rating:
    1 W
  • Resistance Value:
    10 KOhm
  • Tolerance:
    10 %
  • Temperature Coefficient:
    ±100 ppm/°C
  • Dimension:
    42.86 x 22.23 mm
  • Operating Temperature:
    1 to 125 °C