3682S-1-502L
Bourns
Res POT 5K Ohm 3% 2W (23.62 X 42.32mm) Solder Lug Panel Mount
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
TRAY Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: 3682S1502L
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Bourns
  • Part No:
    3682S-1-502L
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    HU
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Mounting:
    Panel Mount
  • Number of Turns:
    N/A
  • Termination Style:
    Solder
  • Power Rating:
    2 W
  • Resistance Value:
    5 KOhm
  • Tolerance:
    3 %
  • Temperature Coefficient:
    ±100 ppm/°C
  • Dimension:
    23.62 x 42.32 mm
  • Operating Temperature:
    -25 to 85 °C