3682S-1-203L
3682S-1-203L
Bourns
In Stock: 0
Minimum Order: 13
VIEW PRODUCT
Image is representational - see mfr. specs
3682S-1-203
Bourns
Res POT 20K Ohm 3% 2W (23.62 X 42.32mm) Solder Lug Panel Mount
+ see all
Datasheet Accessories
RoHS Non-Compliant
Discontinued & Replaced
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: 3682S1203
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
  • Part No:
    3682S-1-203
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    No
    1
  • Mounting:
    Panel Mount
  • Number of Turns:
    N/A
  • Termination Style:
    Solder
  • Power Rating:
    2 W
  • Resistance Value:
    20 KOhm
  • Tolerance:
    3 %
  • Temperature Coefficient:
    ±100 ppm/°C
  • Dimension:
    23.62 x 42.32 mm
  • Operating Temperature:
    -25 to 85 °C