3650S-1-103
Bourns
Res POT 10K Ohm 3% 2.5W 10(Elec)/10(Mech)Turn (44.45 X 62.74mm) J-Hook Panel Mount
+ see all
Datasheet Accessories
RoHS Non-Compliant
Discontinued & Replaced
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: 3650S1103
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Bourns
  • Part No:
    3650S-1-103
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    No
  • HTS:
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Mounting:
    Panel Mount
  • Number of Turns:
    10(Elec),10(Mech) Turns
  • Termination Style:
    J-Hook
  • Power Rating:
    2.5 W
  • Resistance Value:
    10 KOhm
  • Tolerance:
    3 %
  • Temperature Coefficient:
    ±20 ppm/°C
  • Dimension:
    62.74 x 44.45 mm
  • Operating Temperature:
    -25 to 85 °C