3610S-1-502
Bourns
Digital Potentiometer - Precision - 5 kohm - 1.5 W - ± 5% - 3610S Series - Screwdriver Slot.
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Non-Compliant
TRAY Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: 3610S1502
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Bourns
  • Part No:
    3610S-1-502
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    No
  • HTS:
  • COO:
    MX
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Mounting:
    Panel Mount
  • Number of Turns:
    10(Elec),10(Mech) Turns
  • Termination Style:
    J-Hook
  • Power Rating:
    1.5 W
  • Resistance Value:
    5 KOhm
  • Tolerance:
    5 %
  • Temperature Coefficient:
    ±50 ppm/°C
  • Dimension:
    39.81 x 31.5 mm
  • Operating Temperature:
    1 to 85 °C