3590S-2-203L
Bourns
The 3590S-2-203L is a 10-turn, wirewound precision potentiometer featuring a 20 kΩ resistance, solder lug terminals, and a met ...
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
TRAY Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
The 3590S-2-203L is a 10-turn, wirewound precision potentiometer featuring a 20 kΩ resistance, solder lug terminals, and a metal bushing.
Search Keywords: 3590S2203L
  • Part No:
    3590S-2-203L
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    MX
  • ECCN:
    EAR99
    10
  • Power Rating:
    2 W
  • Resistance Value:
    20 KOhm
  • Tolerance:
    5 %
  • Temperature Coefficient:
    ±50 ppm/°C
  • Dimension:
    39.22 x 22.23 x 26.66 mm
  • Operating Temperature:
    -40 to 125 °C