3590S-1-104L
Bourns
Res Wirewound POT 100K Ohm 5% 2W 10(Elec)/10(Mech)Turns 6.3mm (39.22 X 22.23 X 26.66mm) Solder Lug Panel Mount
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
TRAY Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: 3590S1104L
  • Part No:
    3590S-1-104L
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    MX
  • ECCN:
    EAR99
    10
  • Power Rating:
    2 W
  • Resistance Value:
    100 KOhm
  • Tolerance:
    5 %
  • Temperature Coefficient:
    ±50 ppm/°C
  • Dimension:
    39.22 x 22.23 x 26.66 mm
  • Operating Temperature:
    -40 to 125 °C