3590P-2-203L
3590P-2-203L
Bourns
In Stock: 0
Minimum Order: 10
VIEW PRODUCT
Image is representational - see mfr. specs
3590P-2-203
Bourns
Res Wirewound POT 20K Ohm 5% 2W 10(Elec)/10(Mech)Turn 6.34mm (39.22 X 22.23 X 22.92mm) Pin Panel Mount/Through Hole
+ see all
Datasheet Accessories
RoHS Non-Compliant
Discontinued & Replaced
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: 3590P2203
  • Part No:
    3590P-2-203
  • RoHS:
    No
  • HTS:
    1
  • Power Rating:
    2 W
  • Resistance Value:
    20 KOhm
  • Tolerance:
    5 %
  • Temperature Coefficient:
    ±50 ppm/°C
  • Dimension:
    39.22 x 22.23 x 22.92 mm
  • Operating Temperature:
    -40 to 125 °C