3590P-1-201L
3590P-1-201L
Bourns
In Stock: 0
Minimum Order: 25
VIEW PRODUCT
Image is representational - see mfr. specs
3590P-1-201
Bourns
Res Wirewound POT 200 Ohm 5% 2W 10(Elec)/10(Mech)Turn 6.3mm (39.22 X 22.23 X 22.92mm) Pin Panel Mount/Through Hole
+ see all
Datasheet Accessories
RoHS Non-Compliant
Discontinued & Replaced
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: 3590P1201
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
  • Part No:
    3590P-1-201
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    No
  • HTS:
    1
  • Mounting:
    Panel Mount/Through Hole
  • Number of Turns:
    10(Elec),10(Mech) Turns
  • Termination Style:
    Pin
  • Power Rating:
    2 W
  • Resistance Value:
    200 Ohm
  • Tolerance:
    5 %
  • Temperature Coefficient:
    ±50 ppm/°C
  • Dimension:
    39.22 x 22.23 x 22.92 mm
  • Operating Temperature:
    -40 to 125 °C