3549S-2AA-502/502A
Bourns
Res Wirewound POT 5K Ohm 3% 2W 10(Elec)/10(Mech)Turns 6.35mm (60.9 X 22.48 X 27.5mm) Solder Lug Panel Mount Tray
Description +
Search Keywords: 3549S2AA502502A
  • Part No:
    3549S-2AA-502/502A
  • COO:
    MX
  • ECCN:
    EAR99
    25
  • Power Rating:
    2 W
  • Resistance Value:
    5 KOhm
  • Tolerance:
    3 %
  • Temperature Coefficient:
    ±50 ppm/°C
  • Dimension:
    60.9 x 22.48 x 27.5 mm
  • Operating Temperature:
    -55 to 125 °C