3549S-1AA-502A
Bourns
Res Wirewound POT 5K Ohm 3% 2W 10(Elec)/10(Mech)Turns 6.35mm (40.43 X 22.48 X 27.5mm) Solder Lug Panel Mount Tray
Description +
Search Keywords: 3549S1AA502A
  • Part No:
    3549S-1AA-502A
  • COO:
    SG
  • ECCN:
    EAR99
    10
  • Power Rating:
    2 W
  • Resistance Value:
    5 KOhm
  • Tolerance:
    3 %
  • Temperature Coefficient:
    ±50 ppm/°C
  • Dimension:
    40.43 x 22.48 x 27.5 mm
  • Operating Temperature:
    -55 to 125 °C