3541H-1-502L
3541H-1-502L
Bourns
In Stock: 43
Minimum Order: 1
VIEW PRODUCT
Image is representational - see mfr. specs
3541H-1-502
Bourns
Res Hybritron POT 5K Ohm 10% 2W 10(Elec)/10(Mech)Turn 6.34mm (22.23 X 39.67 X 26.99mm) Solder Lug Panel Mount
+ see all
Datasheet Accessories
RoHS Non-Compliant
Discontinued & Replaced
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: 3541H1502
  • Part No:
    3541H-1-502
  • RoHS:
    No
    EAR99
    1
  • Power Rating:
    2 W
  • Resistance Value:
    5 KOhm
  • Tolerance:
    10 %
  • Temperature Coefficient:
    ±100 ppm/°C
  • Dimension:
    39.67 x 26.99 x 22.23 mm
  • Operating Temperature:
    -40 to 125 °C