3540S-1-503L
3540S-1-503L
Bourns
In Stock: 105
Minimum Order: 1
VIEW PRODUCT
Image is representational - see mfr. specs
3540S-1-503
Bourns
Res Wirewound POT 50K Ohm 5% 2W 10(Elec)/10(Mech)Turn 6.34mm (22.23 X 39.67 X 26.99mm) Solder Lug Panel Mount
Description +
Search Keywords: 3540S1503
  • Part No:
    3540S-1-503
  • HTS:
  • ECCN:
    EAR99
  • Power Rating:
    2 W
  • Resistance Value:
    50 KOhm
  • Tolerance:
    5 %
  • Temperature Coefficient:
    ±50 ppm/°C
  • Dimension:
    39.67 x 26.99 x 22.23 mm
  • Operating Temperature:
    -40 to 125 °C