3540S-1-104L
3540S-1-104L
Bourns
In Stock: 89
3540S-1-104
Bourns
Res Wirewound POT 100K Ohm 5% 2W 10(Elec)/10(Mech)Turn 6.34mm (22.23 X 39.67 X 26.99mm) Solder Lug Panel Mount
Description +
Search Keywords: 3540S1104
  • Part No:
    3540S-1-104
  • Power Rating:
    2 W
  • Resistance Value:
    100 KOhm
  • Tolerance:
    5 %
  • Temperature Coefficient:
    ±50 ppm/°C
  • Dimension:
    39.67 x 26.99 x 22.23 mm
  • Operating Temperature:
    -40 to 125 °C