3540S-1-103L
3540S-1-103L
Bourns
In Stock: 76
Minimum Order: 10
VIEW PRODUCT
Image is representational - see mfr. specs
3540S-1-103
Bourns
Res Wirewound POT 10K Ohm 5% 2W 10(Elec)/10(Mech)Turn 6.34mm (22.23 X 39.67 X 26.99mm) Solder Lug Panel Mount
+ see all
Datasheet Accessories
RoHS Non-Compliant
Discontinued & Replaced
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: 3540S1103
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
  • Part No:
    3540S-1-103
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    No
  • HTS:
    1
  • Mounting:
    Panel Mount
  • Number of Turns:
    10(Elec),10(Mech) Turns
  • Termination Style:
    Solder
  • Power Rating:
    2 W
  • Resistance Value:
    10 KOhm
  • Tolerance:
    5 %
  • Temperature Coefficient:
    ±50 ppm/°C
  • Dimension:
    39.67 x 26.99 x 22.23 mm
  • Operating Temperature:
    -40 to 125 °C