3500S-2-501L
3500S-2-501L
Bourns
In Stock: 39
Minimum Order: 1
VIEW PRODUCT
Image is representational - see mfr. specs
3500S-2-501
Bourns
Res Wirewound POT 500 Ohm 3% 2W 10(Elec)/10(Mech)Turns 6.34mm (22.23 X 46.04mm) Solder Lug Panel Mount
+ see all
Datasheet Accessories
RoHS Non-Compliant
Discontinued & Replaced
Description +
Search Keywords: 3500S2501
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
  • Part No:
    3500S-2-501
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    No
  • HTS:
    1
  • Mounting:
    Panel Mount
  • Number of Turns:
    10(Elec),10(Mech) Turns
  • Termination Style:
    Solder
  • Power Rating:
    2 W
  • Resistance Value:
    500 Ohm
  • Tolerance:
    3 %
  • Temperature Coefficient:
    ±50 ppm/°C
  • Dimension:
    46.04 x 22.23 mm
  • Operating Temperature:
    1 to 125 °C