3400S-1-103L
Bourns
Rotary Potentiometer - 10K Ohm - 5W - 10(Elec)/10(Mech)Turn - 65.09 X 46.04 X 52.39mm - Solder - Panel Mount.
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
BULK Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: 3400S1103L
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Bourns
  • Part No:
    3400S-1-103L
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    MX
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Mounting:
    Panel Mount
  • Number of Turns:
    10(Elec),10(Mech) Turns
  • Termination Style:
    Solder
  • Power Rating:
    5 W
  • Resistance Value:
    10 KOhm
  • Tolerance:
    3 %
  • Temperature Coefficient:
    ±20 ppm/°C
  • Dimension:
    65.09 x 46.04 x 52.39 mm
  • Operating Temperature:
    1 to 125 °C