3386P-1-472LF
Bourns
A single-turn, 4.7 kOhm cermet trimming potentiometer with 100% tin-plated, RoHS compliant terminations for industrial applica ...
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Description +
A single-turn, 4.7 kOhm cermet trimming potentiometer with 100% tin-plated, RoHS compliant terminations for industrial applications.
Search Keywords: 3386P1472LF
  • Part No:
    3386P-1-472LF
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    CR
  • Resistance Value:
    4.7 KOhm
  • Tolerance:
    10 %
  • Temperature Coefficient:
    ±100 ppm/°C
  • Dimension:
    9.53 x 9.53 x 4.83 mm
  • Operating Temperature:
    -55 to 125 °C