3361P-1-202GLF
Bourns
Trimmer Potentiometer - 2K Ohm - 0.5W(1/2W) - 1(Elec)/1(Mech)Turn - 6.71 X 8.53 X 5.21mm - Gull Wing - Surface Mount.
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
REEL Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: 3361P1202GLF
  • Part No:
    3361P-1-202GLF
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    CR
  • ECCN:
    EAR99
    750
  • Mounting:
    Surface Mount
  • Termination Style:
    Gull Wing
  • Resistance Value:
    2 KOhm
  • Tolerance:
    10 %
  • Temperature Coefficient:
    ±100 ppm/°C
  • Dimension:
    6.71 x 8.53 x 5.21 mm
  • Operating Temperature:
    -55 to 125 °C