3361P-1-102GLF
Bourns
The 3361P-1-102GLF is a 1 kΩ, single-turn, cermet, surface-mount trimming potentiometer designed for industrial applications.
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Description +
Search Keywords: 3361P1102GLF
  • Part No:
    3361P-1-102GLF
  • RoHS:
    Yes
  • Resistance Value:
    1 KOhm
  • Tolerance:
    10 %
  • Temperature Coefficient:
    ±100 ppm/°C
  • Dimension:
    6.71 x 8.53 x 5.21 mm
  • Operating Temperature:
    -55 to 125 °C