3360Y-1-105LF
3360Y-1-105LF
Bourns
In Stock: 500
Minimum Order: 100
VIEW PRODUCT
Image is representational - see mfr. specs
3360Y-1-105
Bourns
Res Conductive Plastic POT 1M Ohm 20% 0.25W(1/4W) 1(Elec)/1(Mech)Turn 2.36mm (6.71 X 6.78 X 17.4mm) Pin Panel Mount/Through Ho ...
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Non-Compliant
TRAY Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Res Conductive Plastic POT 1M Ohm 20% 0.25W(1/4W) 1(Elec)/1(Mech)Turn 2.36mm (6.71 X 6.78 X 17.4mm) Pin Panel Mount/Through Hole
Search Keywords: 3360Y1105
  • Part No:
    3360Y-1-105
  • RoHS:
    No
  • HTS:
  • COO:
    CR
  • ECCN:
    EAR99
    100
  • Mounting:
    Panel Mount/Through Hole
  • Power Rating:
    0.25 (1/4) W
  • Resistance Value:
    1 MOhm
  • Tolerance:
    20 %
  • Temperature Coefficient:
    ±1000 ppm/°C
  • Dimension:
    6.71 x 6.78 x 17.4 mm
  • Operating Temperature:
    1 to 125 °C