3345P-1-502
Bourns
The 3345P-1-502 is a sealed, single-turn, wirewound industrial trimming potentiometer with a resistance of 5 kΩ.
Description +
Search Keywords: 3345P1502
  • Part No:
    3345P-1-502
  • Power Rating:
    1 W
  • Resistance Value:
    5 KOhm
  • Tolerance:
    5 %
  • Temperature Coefficient:
    ±50 ppm/°C
  • Dimension:
    5.97 x 11.43 mm
  • Operating Temperature:
    -55 to 150 °C