3314S-1-205E
Bourns
Res Cermet Trimmer 2M Ohm 20% 0.25W(1/4W) 1(Elec)/1(Mech)Turn 2.45mm (5.01 X 4.95 X 5.81mm) J-Hook SMD Embossed T/R
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
REEL Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: 3314S1205E
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Bourns
  • Part No:
    3314S-1-205E
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    TW
  • ECCN:
    EAR99
    200
  • Mounting:
    Surface Mount
  • Number of Turns:
    1(Elec),1(Mech) Turns
  • Termination Style:
    J-Hook
  • Power Rating:
    0.25 (1/4) W
  • Resistance Value:
    2 MOhm
  • Tolerance:
    20 %
  • Temperature Coefficient:
    ±100 ppm/°C
  • Dimension:
    5.01 x 4.95 x 5.81 mm
  • Operating Temperature:
    -55 to 125 °C