3310H-001-102L
3310H-001-102L
Bourns
In Stock: 57
Minimum Order: 50
VIEW PRODUCT
Image is representational - see mfr. specs
3310H-001-102
Bourns
Res Conductive Plastic POT 1K Ohm 20% 0.25W(1/4W) 1(Elec)/1(Mech)Turn 3.18mm (9.53 X 9.75 X 20.24mm) Pin Panel Mount/Through H ...
+ see all
Datasheet Accessories
RoHS Non-Compliant
Discontinued & Replaced
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Res Conductive Plastic POT 1K Ohm 20% 0.25W(1/4W) 1(Elec)/1(Mech)Turn 3.18mm (9.53 X 9.75 X 20.24mm) Pin Panel Mount/Through Hole
Search Keywords: 3310H001102
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
  • Part No:
    3310H-001-102
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    No
    1
  • Mounting:
    Panel Mount/Through Hole
  • Number of Turns:
    1(Elec),1(Mech) Turns
  • Termination Style:
    Pin
  • Power Rating:
    0.25 (1/4) W
  • Resistance Value:
    1 KOhm
  • Tolerance:
    20 %
  • Temperature Coefficient:
    ±1000 ppm/°C
  • Dimension:
    9.53 x 9.75 x 20.24 mm
  • Operating Temperature:
    -40 to 125 °C