3310C-001-203L
3310C-001-203L
Bourns
In Stock: 288
Minimum Order: 78
VIEW PRODUCT
Image is representational - see mfr. specs
3310C-001-203
Bourns
Res Conductive Plastic POT 20K Ohm 20% 0.25W(1/4W) 1(Elec)/1(Mech)Turn 3.18mm (17.88 X 9.53 X 9.53mm) Pin Panel Mount/Through ...
+ see all
Datasheet Accessories
RoHS Non-Compliant
Discontinued & Replaced
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Res Conductive Plastic POT 20K Ohm 20% 0.25W(1/4W) 1(Elec)/1(Mech)Turn 3.18mm (17.88 X 9.53 X 9.53mm) Pin Panel Mount/Through Hole
Search Keywords: 3310C001203
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
  • Part No:
    3310C-001-203
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    No
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Mounting:
    Panel Mount/Through Hole
  • Number of Turns:
    1(Elec),1(Mech) Turns
  • Termination Style:
    Pin
  • Power Rating:
    0.25 (1/4) W
  • Resistance Value:
    20 KOhm
  • Tolerance:
    20 %
  • Temperature Coefficient:
    ±1000 ppm/°C
  • Dimension:
    17.88 x 9.53 x 9.53 mm
  • Operating Temperature:
    -40 to 125 °C