3290W-1-103
Bourns
The 3290W-1-103 is a sealed, multiturn, wirewound trimming potentiometer with a resistance of 10 kOhms.
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Description +
Search Keywords: 3290W1103
  • Part No:
    3290W-1-103
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    MX
  • ECCN:
    EAR99
    50
  • Power Rating:
    1 W
  • Resistance Value:
    10 KOhm
  • Tolerance:
    5 %
  • Temperature Coefficient:
    ±50 ppm/°C
  • Dimension:
    9.53 x 3.81 x 10.55 mm
  • Operating Temperature:
    -65 to 150 °C