3266P-1-503LF
Bourns
Trimmer Potentiometer - 50K Ohm - 0.25W(1/4W) - 12(Elec)Turn - 6.71 X 7.5 X 4.42mm - Pin - Through Hole.
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Description +
Search Keywords: 3266P1503LF
  • Part No:
    3266P-1-503LF
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    CR
  • ECCN:
    EAR99
    100
  • Number of Turns:
    12(Elec) Turns
  • Resistance Value:
    50 KOhm
  • Tolerance:
    10 %
  • Temperature Coefficient:
    ±100 ppm/°C
  • Dimension:
    6.71 x 7.5 x 4.42 mm
  • Operating Temperature:
    -55 to 125 °C