3262P-1-501LF
3262P-1-501LF
Bourns
In Stock: 0
Minimum Order: 25
VIEW PRODUCT
Image is representational - see mfr. specs
3262P-1-501
Bourns
Res Cermet Trimmer 500 Ohm 10% 0.25W(1/4W) 12(Elec)Turn 1.78mm (6.35 X 7.37 X 4.7mm) Pin Thru-Hole Tube
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Non-Compliant
TUBE Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: 3262P1501
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
  • Part No:
    3262P-1-501
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    No
  • HTS:
  • COO:
    IE
  • ECCN:
    EAR99
    50
  • Mounting:
    Through Hole
  • Number of Turns:
    12(Elec) Turns
  • Termination Style:
    Pin
  • Power Rating:
    0.25 (1/4) W
  • Resistance Value:
    500 Ohm
  • Tolerance:
    10 %
  • Temperature Coefficient:
    ±100 ppm/°C
  • Dimension:
    6.35 x 7.37 x 4.7 mm
  • Operating Temperature:
    -65 to 150 °C