3260H-1-202
Bourns
Res Wirewound Trimmer 2K Ohm 5% 0.25W(1/4W) 11(Elec)Turn 1.78mm (7.24 X 4.32 X 6.35mm) Pin Thru-Hole Tube
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Description +
Search Keywords: 3260H1202
  • Part No:
    3260H-1-202
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    MX
  • ECCN:
    EAR99
    25
  • Number of Turns:
    11(Elec) Turns
  • Resistance Value:
    2 KOhm
  • Tolerance:
    5 %
  • Temperature Coefficient:
    ±70 ppm/°C
  • Dimension:
    7.24 x 4.32 x 6.35 mm
  • Operating Temperature:
    -65 to 150 °C