3260H-1-201
Bourns
Res Wirewound Trimmer 200 Ohm 5% 0.25W(1/4W) 11(Elec)Turns 1.78mm (7.24 X 4.32 X 6.35mm) Pin Thru-Hole Tube
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
TUBE Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: 3260H1201
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Bourns
  • Part No:
    3260H-1-201
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    MX
  • ECCN:
    EAR99
    25
  • Mounting:
    Through Hole
  • Number of Turns:
    11(Elec) Turns
  • Termination Style:
    Pin
  • Power Rating:
    0.25 (1/4) W
  • Resistance Value:
    200 Ohm
  • Tolerance:
    5 %
  • Temperature Coefficient:
    ±70 ppm/°C
  • Dimension:
    7.24 x 4.32 x 6.35 mm
  • Operating Temperature:
    -65 to 150 °C