3059P-1-504LF
3059P-1-504LF
Bourns
In Stock: 37
Minimum Order: 23
VIEW PRODUCT
Image is representational - see mfr. specs
3059P-1-504
Bourns
Res Cermet Trimmer 500K Ohm 10% 1W 22(Elec)Turn 2.92mm (33.22 X 4.83 X 8mm) Pin Thru-Hole Tube
RoHS Non-Compliant
TUBE Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: 3059P1504
  • Part No:
    3059P-1-504
    EAR99
    20
  • Mounting:
    Through Hole
  • Termination Style:
    Pin
  • Power Rating:
    1 W
  • Resistance Value:
    500 KOhm
  • Tolerance:
    10 %
  • Temperature Coefficient:
    ±100 ppm/°C
  • Dimension:
    33.22 x 4.83 x 8 mm
  • Operating Temperature:
    -55 to 150 °C