3059L-1-202MLF
3059L-1-202MLF
Bourns
In Stock: 37
Minimum Order: 1
VIEW PRODUCT
Image is representational - see mfr. specs
3059L-1-202M
Bourns
Res Cermet Trimmer 2K Ohm 10% 1W 22(Elec)Turn 2.54mm (39.7 X 6.76 X 10.31mm) Lead Wire Panel Mount Bag
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Non-Compliant
Description +
Search Keywords: 3059L1202M
  • Part No:
    3059L-1-202M
  • RoHS:
    No
  • HTS:
  • COO:
    MX
    50
  • Mounting:
    Panel Mount
  • Power Rating:
    1 W
  • Resistance Value:
    2 KOhm
  • Tolerance:
    10 %
  • Temperature Coefficient:
    ±100 ppm/°C
  • Dimension:
    39.7 x 6.76 x 10.31 mm
  • Operating Temperature:
    -55 to 150 °C