3059J-1-102LF
3059J-1-102LF
Bourns
In Stock: 0
Minimum Order: 10
VIEW PRODUCT
Image is representational - see mfr. specs
3059J-1-102
Bourns
Res Cermet Trimmer 1K Ohm 10% 1W 22(Elec)Turn 2.92mm (33.22 X 4.83 X 11.8mm) J-Hook Bag
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Non-Compliant
TUBE Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: 3059J1102
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
  • Part No:
    3059J-1-102
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    No
  • HTS:
  • COO:
    MX
  • ECCN:
    EAR99
    10
  • Mounting:
    N/A
  • Number of Turns:
    22(Elec) Turns
  • Termination Style:
    J-Hook
  • Power Rating:
    1 W
  • Resistance Value:
    1 KOhm
  • Tolerance:
    10 %
  • Temperature Coefficient:
    ±100 ppm/°C
  • Dimension:
    33.22 x 4.83 x 11.8 mm
  • Operating Temperature:
    -55 to 150 °C