3057J-1-501M
Bourns
Res Wirewound Trimmer 500 Ohm 5% 1W 22(Elec)Turns 2.54mm (39.7 X 6.76 X 10.31mm) J-Hook Panel Mount Bag
RoHS Non-Compliant
BULK Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: 3057J1501M
  • Part No:
    3057J-1-501M
  • Mounting:
    Panel Mount
  • Termination Style:
    J-Hook
  • Power Rating:
    1 W
  • Resistance Value:
    500 Ohm
  • Tolerance:
    5 %
  • Temperature Coefficient:
    ±50 ppm/°C
  • Dimension:
    39.7 x 6.76 x 10.31 mm
  • Operating Temperature:
    -55 to 150 °C