3057J-1-103
Bourns
Res Wirewound Trimmer 10K Ohm 5% 1W 22(Elec)Turns 2.92mm (33.22 X 4.83 X 8mm) J-Hook Bag
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
BULK Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: 3057J1103
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Bourns
  • Part No:
    3057J-1-103
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    MX
  • ECCN:
    EAR99
    10
  • Mounting:
    N/A
  • Number of Turns:
    22(Elec) Turns
  • Termination Style:
    J-Hook
  • Power Rating:
    1 W
  • Resistance Value:
    10 KOhm
  • Tolerance:
    5 %
  • Temperature Coefficient:
    ±50 ppm/°C
  • Dimension:
    33.22 x 4.83 x 8 mm
  • Operating Temperature:
    -55 to 150 °C