3046L-1-103
Bourns
The 3046L-1-103 is a compact linear motion potentiometer featuring a 10 kOhm resistance and a 0.15-inch travel range.
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
TRAY Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: 3046L1103
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Bourns
  • Part No:
    3046L-1-103
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    MX
  • ECCN:
    EAR99
    25
  • Mounting:
    N/A
  • Number of Turns:
    N/A
  • Termination Style:
    Lead Wire
  • Power Rating:
    0.125 (1/8) W
  • Resistance Value:
    10 KOhm
  • Tolerance:
    20 %
  • Temperature Coefficient:
    ±1000 ppm/°C
  • Dimension:
    40.41 x 5.69 x 6.58 mm
  • Operating Temperature:
    -55 to 125 °C