3006Y-1-503LF
3006Y-1-503LF
Bourns
In Stock: 400
Minimum Order: 100
VIEW PRODUCT
Image is representational - see mfr. specs
3006Y-1-503
Bourns
Res Cermet Trimmer 50K Ohm 10% 0.75W(3/4W) 15(Elec)Turn 2.36mm (20.57 X 4.83 X 6.35mm) Pin Thru-Hole Tube
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Non-Compliant
Description +
Search Keywords: 3006Y1503
  • Part No:
    3006Y-1-503
  • RoHS:
    No
  • HTS:
  • COO:
    MX
  • Resistance Value:
    50 KOhm
  • Tolerance:
    10 %
  • Temperature Coefficient:
    ±100 ppm/°C
  • Dimension:
    20.57 x 4.83 x 6.35 mm
  • Operating Temperature:
    -55 to 125 °C