3006Y-1-202ZLF
3006Y-1-202ZLF
Bourns
In Stock: 0
Minimum Order: 75
VIEW PRODUCT
Image is representational - see mfr. specs
3006Y-1-202Z
Bourns
Res Cermet Trimmer 2K Ohm 10% 0.75W(3/4W) 15(Elec)Turn 2.54mm (26.67 X 7.92mm) Pin Panel Mount/Through Hole Tube
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Non-Compliant
Description +
Search Keywords: 3006Y1202Z
  • Part No:
    3006Y-1-202Z
  • RoHS:
    No
  • Mounting:
    Panel Mount/Through Hole
  • Resistance Value:
    2 KOhm
  • Tolerance:
    10 %
  • Temperature Coefficient:
    ±100 ppm/°C
  • Dimension:
    26.67 x 7.92 mm
  • Operating Temperature:
    -55 to 125 °C