3006Y-1-101ZLF
3006Y-1-101ZLF
Bourns
In Stock: 0
Minimum Order: 75
VIEW PRODUCT
Image is representational - see mfr. specs
3006Y-1-101Z
Bourns
Res Cermet Trimmer 100 Ohm 10% 0.75W(3/4W) 15(Elec)Turn 2.54mm (26.67 X 7.92mm) Pin Panel Mount/Through Hole Tube
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Non-Compliant
TUBE Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: 3006Y1101Z
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
  • Part No:
    3006Y-1-101Z
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    No
  • HTS:
  • COO:
    TW
    100
  • Mounting:
    Panel Mount/Through Hole
  • Number of Turns:
    15(Elec) Turns
  • Termination Style:
    Pin
  • Power Rating:
    0.75 (3/4) W
  • Resistance Value:
    100 Ohm
  • Tolerance:
    10 %
  • Temperature Coefficient:
    ±100 ppm/°C
  • Dimension:
    26.67 x 7.92 mm
  • Operating Temperature:
    -55 to 125 °C