3006W-1-104LF
3006W-1-104LF
Bourns
In Stock: 347
Minimum Order: 100
VIEW PRODUCT
Image is representational - see mfr. specs
3006W-1-104
Bourns
Res Cermet Trimmer 100K Ohm 10% 0.75W(3/4W) 15(Elec)Turn 2.36mm (20.57 X 5.08 X 6.35mm) Pin Thru-Hole Tube
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Non-Compliant
TUBE Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: 3006W1104
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
  • Part No:
    3006W-1-104
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    No
  • HTS:
  • COO:
    MX
  • ECCN:
    EAR99
    100
  • Mounting:
    Through Hole
  • Number of Turns:
    15(Elec) Turns
  • Termination Style:
    Pin
  • Power Rating:
    0.75 (3/4) W
  • Resistance Value:
    100 KOhm
  • Tolerance:
    10 %
  • Temperature Coefficient:
    ±100 ppm/°C
  • Dimension:
    20.57 x 5.08 x 6.35 mm
  • Operating Temperature:
    -55 to 125 °C