3006P-1-254LF
Bourns
Res Cermet Trimmer 250K Ohm 10% 0.75W(3/4W) 15(Elec)Turn 2.36mm (20.57 X 4.83 X 6.35mm) Pin Thru-Hole Tube
Description +
Search Keywords: 3006P1254LF
  • Part No:
    3006P-1-254LF
  • COO:
    TW
  • ECCN:
    EAR99
    100
  • Number of Turns:
    15(Elec) Turns
  • Power Rating:
    0.75 (3/4) W
  • Resistance Value:
    250 KOhm
  • Tolerance:
    10 %
  • Temperature Coefficient:
    ±100 ppm/°C
  • Dimension:
    20.57 x 4.83 x 6.35 mm
  • Operating Temperature:
    -55 to 125 °C