2300HT-561-H-RC
Bourns
Inductor High Current Toroid 560uH/389.1uH 15% 1KHz 3.4A 240mOhm DCR RDL
Description +
Search Keywords: 2300HT561HRC
  • Part No:
    2300HT-561-H-RC
  • Inductance:
    560(OCL)/389.1 uH
  • Lead Pitch:
    28.96 mm
  • Tolerance:
    15 %
  • Maximum DC Resistance:
    240 mOhm
  • Maximum DC Current:
    3.4 A