2300HT-560-H-RC
Bourns
Inductor High Current Toroid 56uH/40.8uH 15% 1KHz 9.7A 30mOhm DCR RDL
Description +
Search Keywords: 2300HT560HRC
  • Part No:
    2300HT-560-H-RC
  • Inductance:
    56(OCL)/40.8 uH
  • Lead Pitch:
    28.7 mm
  • Tolerance:
    15 %
  • Maximum DC Resistance:
    30 mOhm
  • Maximum DC Current:
    9.7 A