2300HT-271-H-RC
Bourns
Inductor High Current Toroid - 270uH/163.2uH - 15% - 1KHz - 6.5A - 67mOhm.
Description +
Search Keywords: 2300HT271HRC
  • Part No:
    2300HT-271-H-RC
    EAR99
    36
  • Inductance:
    270(OCL)/163.2 uH
  • Lead Pitch:
    29.72 mm
  • Tolerance:
    15 %
  • Maximum DC Resistance:
    67 mOhm
  • Maximum DC Current:
    6.5 A