2300HT-101-H-RC
Bourns
Inductor High Current Toroid 100uH/68.3uH 15% 1KHz 8.3A 41mOhm DCR RDL
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
TRAY Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: 2300HT101HRC
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Bourns
  • Part No:
    2300HT-101-H-RC
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    HN
  • ECCN:
    EAR99
    36
  • Inductance:
    100(OCL)/68.3 uH
  • Type:
    High current
  • Impedance:
    N/A
  • Lead Pitch:
    29.72 mm
  • Tolerance:
    15 %
  • Technology:
    Toroid
  • Maximum DC Resistance:
    41 mOhm
  • Maximum DC Current:
    8.3 A